



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.7376 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.4986 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 110 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 13 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 1.8 V |
| Logic Family | 74HC |
| Logic Level - High | 1.5 V to 4.2 V |
Stock: 1606
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.20433 | $2.04330 |
| 25 | $0.16927 | $4.23175 |
| 50 | $0.16005 | $8.00250 |
| 100 | $0.15133 | $15.13300 |
